Focusrite Scarlett 2i2 Studio 3rd Gen
Focusrite Scarlett 2i2 3rd Gen äänikortissa on kaksi kappaletta Focusrite Scarlett-sarjan parasta etuastetta ja uusi Air-tila joka luo kirkkaamman ja avoimemman äänen. Kaksi soitintuloa tarjoavat laajan dynamiikan passiivikitaroille ja -bassoille. Kaksi balansoitua linjatuloa sopivat monenlaisille signaaleille. Kortin 24-bit/192kHz AD-DA -muuntimet tarjoavat saman ammattilaisaudion tason kuin muutkin kolmannen sukupolven Scarlettit. Kaiutinlähdöt ovat balansoidut ja sopivat hurinattomaan kuunteluun kaikkien modernien aktiivimonitorien kanssa. Quick Start -työkalun ansiosta kortti on helppo ottaa heti käyttöön. CM25 MkIII kondensaattorimikrofoni tarjoaa studioluokan äänen niin laululle kuin akustisille soittimille samalla kun HP60 MkIII umpikuulokkeet tekevät äänityksen aikaisen monitoroinnin helpoksi.
Focusrite Scarlett 2i2 Studio 3rd Gen on suunniteltu musiikintekijän henkilökohtaiseksi työasemapaketiksi musiikin lajista riippumatta. Kortin kaksi sisääntuloa toimivat niin mikrofonien, korkeaimpedanssisten kitaroiden ja bassojen kuin linjatason signaalienkin kanssa. Monitorointia varten kortissa on erikseen säädettävät kaiutin- ja kuulokelähdöt.
Focusrite Scarlett 2i2 kytkeytyy suoraan Mac® ja PC -koneisiin USB-kaapelilla, jonka kautta se myös osaa ottaa virtansa ilman erillistä virtalähdettä. Mukana tulevien ohjelmistojen ansiosta liikkuvaan äänittämiseen on helppo päästä kiinni: Ableton® Live Lite™ ja Pro Tools® First Focusrite Creative Pack ovat tuttujen ammattilaisohjelmien kevytversiot, ja mukana on myös ilmainen kolmen kuukauden paketti Splice Sounds -kirjastoa uuden Splice-tilin avaajille. Lukuisista listahiteistä, erikoisemmista undergroundhiteistä ja menestyselokuvista tutut Splice Soundsit tarjoavat miljoonia looppeja, ääniefektejä ja asetuksia.
Tälle tuotteelle ei ole vielä annettu arvosteluita.